Pamukkale Travertenleri Açılış Saati, Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri

Pamukkale Travertenleri saat kaçta açılıyor? Pamukkale Travertenleri ziyaret saatleri nedir? İşte Pamukkale Travertenleri açılış saati ve kapanış saati.

Pamukkale Travertenleri Açılış Saati, Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi 1 Nisan – 1 Ekim
Açılış Saati: 06:30

Kış Dönemi 1 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 06:30

Pamukkale Travertenleri Kapanış Saati

Yaz Dönemi 1 Nisan – 1 Ekim
Kapanış Saati: 19:00

Kış Dönemi 1 Ekim – 1 Nisan
Kapanış Saati: 19:00

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri

Yaz Dönemi: 18:30
Kış Dönemi: 18:00

Bu makalemizde Pamukkale Travertenleri ziyaret saatlerini sizlere aktardık. Umarız ki yardımcı olmuşuzdur. Sitemiz üzerinden pek çok firmanın çalışma saatlerini kolayca öğrenebilirsiniz

Kalıntıların büyük bölümü Roma döneminden olan Hierapolis (Pamukkale) antik kenti, tüm görkemiyle yanında durduğu Pamukkale Travertenleri’yle beraber 1988 yılında hem kültürel, hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Ayrıca tarihin her döneminde önemli bir şifa ve inanç merkezi olmuştur.

Denizli İlinin 18 km kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından İ.Ö. 2 yy’da kurulmuş olup, Bergamanın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı Hiera’dan dolayı Hierapolis adını aldığı söylenebilir. Kent bir deprem bölgesinde bulunmasından dolayı meydana gelen depremlerle sürekli yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. Ancak bugün ayakta olan yapılar ise İ.S. 60 yıllarında olan büyük depremden sonra inşa edilmiş olup kent bundan sonra tüm Helenistik niteliğini kaybetmiş tipik bir Roma kenti görünümünü alarak ızgara planlı inşa edilmiştir. Hierapolis, Roma Döneminden sonra Bizans Döneminde de çok önemli bir merkez olmuştur. İ.S. 4 yy.dan itibaren Hristiyanlık merkezi olması, İ.S 80 yıllarında Hz.İsa’nın havarilerinden olan Aziz Philip’in burada öldürülmesi nedeniyledir. Kent İ.S. 4 yyda Bizanslıların eline geçince Aziz Philip adına Martyrıum olarak adlandırılan sekizgen kilise inşa edilmiştir. Bundan dolayı kentin ünvanı artar ve Metropolis ünvanını alır. Kent İ.S. 7 yydaki büyük depremle tahrip olmuş ve kent kimliğini kaybetmiştir. 12. yy da küçük bir kasaba haline gelmiş, İ.S. 13. yyda Selçukluların egemenliğine geçmiş ve 14 yy daki depremden sonra tamamen terkedilmiştir.