Mısır Çarşısı Açılış Saati, Mısır Çarşısı Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri Değişti

Mısır Çarşısı saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor? Mısır Çarşısı çalışma saatleri nedir? İşte Mısır Çarşısı açılış saati ve kapanış saati

Mısır Çarşısı Açılış Saati

Mısır Çarşısı hafta içi her gün saat 08:00’da açılmakta.

Mısır Çarşısı Kapanış Saati

Mısır Çarşısı hafta içi her gün saat 19:30’da kapanmakta.

Mısır Çarşısı Cumartesi günü Açık Mı?

Mısır Çarşısı cumartesi günü saat 08:00’da açılıyor.

Mısır Çarşısı cumartesi günü saat 19:30’da kapanıyor.

Mısır Çarşısı Pazar günü Açık Mı?

Mısır Çarşısı pazar günü saat 09:30’da açılıyor.

Mısır Çarşısı pazar günü saat 19:00’da kapanıyor.

Bu makalemizde Mısır Çarşısı çalışma saatlerini sizlere aktardık. Umarız ki yardımcı olmuşuzdur. Sitemiz üzerinden pek çok firmanın çalışma saatlerini öğrenebilirsiniz.

Mısır Çarşısı, Eminönü’nde Yeni Camii’nin arkasında ve Çiçek Pazarı’nın yanındadır. İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından biridir. Aktarlarıyla meşhur bu çarşıda hâlen tabii ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanı sıra; kuruyemiş, şarküteri ürünleri, değişik gıda maddeleri satılmaktadır. Mısır Çarşısı pazar günleri de açıktır.

Yeni Cami’nin yanında yer alan L şeklindeki yapının altı kapısı bulunmaktadır. Bunlardan biri Haseki Kapısı’dır. Bunun üstündeki kısım iki katlı olup üst katta zamanında mahkeme olup esnafın kendi arasında ve halkla sorunları çözülürmüş.
Bizans zamanında Makro Envalos adında bir çarşının aynı yerde bulunduğu rivâyet edilmektedir. Bugünkü yapı, 1660 yılında Turhan Sultan tarafından Hassa baş mimarı Kâzım Ağa’ya yaptırılmıştır. Önceleri Yeni Çarşı ya da Vâlide Çarşısı olarak anılan ve rivâyete göre Mısır’dan alınan vergilerle inşâ edilen çarşı, 18. yüzyıldan sonra bugün bilinen adıyla anılmaya başlanmıştır. 1691 ve 1940’ta iki büyük yangın tehlikesini atlatmıştır. Çarşı, son olarak 1940-1943 yılları arasında İstanbul Belediyesi tarafından restore edilmiştir.