Kars Ani Harabeleri Açılış Saati, Ani Ören Yeri Ziyaret Saatleri

Kars Ani Harabeleri’ni ziyaret etmek isteyen vatandaşlar ziyaret saatini merak ediyor. İşte Kars Ani Harabeleri açılış saati ve kapanış saati.

Kars Ani Harabeleri Açılış Saati, Ani Ören Yeri Açılış Saati

Ani Ören Yeri haftanın 7 günü saat 08:00’da ziyarete açılmakta.

Kars Ani Harabeleri Kapanış Saati, Ani Ören Yeri Kapanış Saati

Ani Ören Yeri haftanın 7 günü saat 19:00’da ziyarete kapanmakta.

Bu makalemizde Ani Ören Yeri ziyaret saati hakkında bilgiyi sizlere aktardık. Umarız ki yardımcı olmuşuzdur. Sitemiz üzerinden pek çok firmanın çalışma saatlerini kolayca öğrenebilirsiniz.

Kars şehrinin güneydoğusunda, il merkezine 42 km uzaklıkta, Arpaçay boyunda bulunan ören yeri. 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığı’ndan Ermeni hükümdarlarının başkenti olmuştur. 11. ila 12. yüzyıla ait bazı İslam mimarisi eserlerini de barındırır. 2012’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Ani, 2016’da ise Dünya Mirası olarak tescil edildi.

1001 kilise şehri veya 40 kapılı şehir diye de adlandırılan Ani’nin ilk keşfi 1880’lere uzanan bir yeraltı şehri de vardır. Bu yeraltı şehrinde 823 yapı ve mağara bulunmaktadır.

Şehir suru, 8 kadar kilise ve bir cami, Ani’de halen ayakta duran eserlerin en önemlileridir.

İki yanı Arpaçay Kanyonu ile çevrili olan kentin plato tarafındaki üçüncü cephesi, 10. yüzyıla ait güçlü surlarla korunmuştur. Aslanlı Kapı kentin ana girişini oluşturur.