Kahvehanelerin Açılış Saati, Kahvehanelerin Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri Değişti

Kahvehanelerin açılış saati ve kapanış saati vatandaşlar tarafından merak edilmekte. Kahvehanelerin saat kaçta açılıyor ve saat kaçta kapanıyor. İşte kahvehanelerin çalışma saati.

Kahvehanelerin Açılış Saati 2020

Kahvehaneler her gün sabahın ilk ışıklarında açılmakta. Genellikle kahvehaneler saat 05:30’da açılmakta.

Kahvehanelerin Kapanış Saati 2020

Kahvehaneler her gün gece geç saatlere kadar hizmet vermekte. Genellikle kahvehaneler gece 01:00 civarı kapanmakta.

Koronavirüs nedeniyle kahvehanelerin akşam 24:00’da kapanacağı açıklandı.

1 Haziran’da hizmete başlayacak umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde, iskambil, okey, tavla oynanamayacak, nargile satışları yapılamayacak.

Bu makalemizde kahvehanelerin çalışma saatlerini sizlere aktardık. Umarız ki yardımcı olmuşuzdur. Sitemiz üzerinden pek çok firmanın çalışma saatlerini öğrenebilirsiniz.

Kahvehane veya kıraathane; kahve ve çay yanı sıra çeşitli meşrubatların ve nargile gibi tütün ürünlerinin servis yapıldığı, masa oyunlarının oynandığı, sohbet edilen ve yine birçok farklı aktivitenin yapıldığı mekân.

Kafeteryalardan ve barlardan farklı olarak genellikle yemek servisi yapılmaz ve alkollü içeceklere ağırlıklı olarak yer verilmez. Özellikle Müslüman toplumlarda kahvehaneler oldukça yaygındır. 16. yüzyıldan beri, kahvehane Orta Doğu ülkelerinde erkeklerin toplandığı kahve gibi içecekler tükettiği, sohbet ettiği, kitap okuduğu ve çeşitli masa oyunları oynadığı yerlerin başında gelir.

Kahvehaneler, edebi, siyasi ve sanat ile ilgili bazı oluşumların doğuşuna da zemin hazırlayan; toplumsal sorunların tartışıldığı kültür mekânları olarak da işlev görmüşler ve bu nedenle “kıraathane” olarak da isimlendirilmişlerdir

İstanbul’da ilk kahvehaneler ise 1555 yılında İstanbul’a Halep ve Şam’dan gelen kişilerce, Tahtakale’de açılmıştır. Burada özellikle okur yazar kesimden insanlar toplanıp kitap okur, satranç veya tavla oynarlardı. Davetler vererek arkadaş toplantıları düzenlemek pahalıyken, kahvelerde bir araya gelmek daha uygun bir seçenek haline gelmiş, haliyle kimi zaman kahvelerde oturacak boş yer dahi bulunamamıştır. Kahvelerin sayısı hızla artmıştır. 1630 yılında İstanbul’u adım adım dolaşan Evliya Çelebi şehirde 55 kahve olduğunu sayarken; II. Selim, III. Murat döneminde İstanbul’da 600’ü aşkın kahvehane vardır.