Göbeklitepe Açılış Saati, Göbeklitepe Ziyaret Saatleri

Göbeklitepe’yi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar ziyaret saati hakkında bilgi almak istiyor. İşte Göbeklitepe açılış saati ve kapanış saati.

Göbeklitepe Açılış Saati 2020

Yaz Dönemi 1 Nisan – 15 Kasım
Açılış Saati: 08:00

Kış Dönemi 15 Kasım – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:00

Göbeklitepe Kapanış Saati 2020

Yaz Dönemi 1 Nisan – 15 Kasım

Kapanış Saati: 19:00

Kış Dönemi 15 Kasım – 1 Nisan

Kapanış Saati: 17:00

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri

Yaz Dönemi: 18:30
Kış Dönemi: 16:30

Bu makalemizde Göbeklitepe çalışma saatlerini sizlere aktardık. Umarız ki yardımcı olmuşuzdur. Sitemiz üzerinden pek çok firmanın çalışma saatlerini kolayca öğrenebilirsiniz.

Yerleşim yeri olarak kullanılmadığı bilinen ve tapınmaya hizmet eden Göbeklitepe, şaşırtıcı anıtsal mimarisiyle 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Türkiye’de de’’ 2019 Göbeklitepe Yılı” ilan edildi. Henüz küçük bir bölümü çıkarılan Göbeklitepe, yaklaşık 12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihini değiştirdi. Dünyanın bilinen en eski ve en büyük tapınma (kült) merkezi sayılan Göbeklitepe ile dinsel inanışın yerleşik yaşama geçişteki etkisi kanıtlandı.

Harran Ovası’na hakim bu tarih öncesi yerleşimin sınırlı bir bölümü kazılsa da, sıra dışı bulguları Neolitik Çağ’la ilgili pek çok bilgiyi altüst etti. Şanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarındaki Göbeklitepe kazılarını 1995’te Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt başlattı ve 2014’deki ölümüne dek 20 yıl sürdürdü. Göbeklitepe; avcı-toplayıcı yaşamı, tarım ve hayvancılığa geçişi, tapmak mimarisi ve sanatın doğuşunu anlamamıza önemli katkılar sağladı. Varlığını M.Ö. 8 bin dolaylarına kadar sürdürdükten sonra terk edildi. Başka ya da benzer amaçlarla kullanılmadı.